Kiedy zdecydować się na zmianę pracy?

Powodów dotyczących szukania nowego miejsca pracy może być wiele. Każda zmiana budzi niepokój, jednak stawianie czoła nowym wyzwaniom otwiera szansę, by poprawić swoją sytuację, poczuć spełnienie, odzyskać zapał i zainwestować w swój rozwój. Jak rozpoznać odpowiedni moment i podjąć decyzję dotyczącą kolejnego rozdziału na ścieżce kariery zawodowej? Jak przygotować się do tego przejścia?

Brak szans na awans i podwyżkę – czas na zmianę pracy

Brak satysfakcji finansowej to jeden z głównych powodów zmiany miejsca zatrudnienia. Wynagrodzenie nieadekwatne do wykonywanych obowiązków rodzi frustrację. Nawet jeśli lubi się swoją pracę, niska płaca jest czynnikiem, który osłabia poziom zadowolenia zawodowego. Wygórowane targety, które są niemożliwe do osiągnięcia, brak premii i podwyżek skutecznie demotywuje i skłania ku decyzjom dotyczącym podjęcia się nowych, lepiej płatnych zajęć. Perspektywy rozwoju i awansu także są istotne, jeżeli nie ma szans osiągać więcej, jest to alarm, by realizować się gdzie indziej.

Warto przeanalizować dostępne na rynku oferty, sprawdzić, jakie są perspektywy zatrudnienia dla osób o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu. Znając oczekiwania przyszłych pracodawców, można przed przystąpieniem do szukania nowej pracy i rezygnacji z dotychczasowego zajęcia, postawić na swój rozwój, zrobić dodatkowe kursy i szkolenia. Wiele z nich obecnie dostępnych jest wygodnej formie online.

Pogarszająca się kondycja firmy również alarmuje o potrzebie wdrożenia planu znalezienia nowej pracy. Problemy finansowe, opóźnienia w płatnościach, brak wynagrodzenia lub pensja wypłacana w ratach, a także stopniowy spadek rozwoju przedsiębiorstwa, uszczuplanie kadry i wysyłanie pracowników na urlopy, powinno włączyć czujność i skłonić do rozglądania się za pewniejszym miejscem zatrudnienia.

Wypalenie zawodowe

Poczucie rutyny, stagnacji, niechęć do wykonywania swoich obowiązków – to sygnały, które świadczą o wypaleniu zawodowym. Spadek motywacji idzie w parze z chronicznym zmęczeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Czasem wystarczy dłuższy urlop, rozmowa ze specjalistą, przydzielenie nowych zadań w pracy lub zmiana stanowiska w obrębie firmy. Nie zawsze jednak to przynosi oczekiwany efekt, wówczas dobrym sposobem na rozwiązanie problemu jest decyzja o zmianie pracy.

Znalezienie zajęcia, które jest zgodne z zainteresowaniami, zachęca do ciągłego rozwoju, daje większą motywację, jest sposobem, by z większym zaangażowaniem podejmować się wyzwań. Inna kultura korporacyjna, nowe środowisko i współpracownicy również mogą przyczynić się do poprawy zadowolenia zawodowego.

Stres i zła atmosfera w pracy

Nerwowa atmosfera, konflikty w zespole, brak wsparcia u przełożonych to kolejne czynniki, które również wpływają na decyzje zawodowe. Jeśli po pracy nadal trzeba wykonywać obowiązki służbowe czy być pod telefonem i ciągle myśli się o sprawach związanych z firmą, to pojawia się chroniczne zmęczenie i stres. Wydajność pracownicza spada, a brak oddzielenia życia firmowego od prywatnego przenosi się na relacje rodzinne i przyjacielskie. Work-life balance jest bardzo ważny, ponadto napięcie niekorzystnie oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu.

Dobrą opcją w takim przypadku jest zmiana pracy i wybór nowego pracodawcy, który cieszy się dobrymi opiniami. Szukając oferty w popularnych serwisach ogłoszeniowych, można zapoznać się z rekomendacjami byłych i obecnych pracowników, jak tutaj: https://www.gowork.pl/opinie/olsztyn;l, co jest pomocne przy decyzji dotyczącej nowego miejsca zatrudnienia.

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

danas
14.02.2024, 10:18
danas
Kiedy masz już jej dosyć. Zobaczcie - http://akademiaempathy.pl/ Tam macie szkolenia, którymi możecie odmienić sytuację, zdobyć nowe kwalifikacje. I to jest właśnie trafiony kierunek.