Pieniężno: Nie chcą masztu telefonii komórkowej. Boją się o zdrowie

fot. Redakcja
Mieszkańcy ul. Kościuszki w Pieniężnie nie chcą, aby w ich sąsiedztwie powstała 60 metrowa wieża telekomunikacyjna. Uważają, że inwestycja będzie zagrażać ich zdrowiu, a bliskość instalacji obniży wartość ich nieruchomości. - Nie poddamy się, będziemy protestować do skutku – mówią zgodnie mieszkańcy.

Korzystanie z nowoczesnych technologi telekomunikacyjnych nie byłoby możliwe gdyby nie specjalne anteny. A tych jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w całym kraju jest ponad 30 tys. O ile te zlokalizowane na dachach wysokich budynków czy kominach nie wzbudzają kontrowersji, to umieszczane na specjalnych kilkudziesięciu metrowych wieżach wywołują oburzenie i protesty mieszkańców.

 

Taka sytuacja ma miejsce w Pieniężnie, gdzie jeden z operatorów sieci komórkowej rozpoczął budowę ponad 60 metrowej stacji bazowej. Instalacja powstaje na prywatnej działce przy ul. Kościuszki, zaledwie kilkanaście metrów od najbliższej posesji.  

 

- Tu są ludzie starsi, emeryci, też potrzebują spokoju, odpoczynku, a takie promieniowanie fal elektromagnetycznych nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i o to się najbardziej obawiamy - mówią mieszkańcy ul. Kościuszki w Pieniężnie. - Dom dopiero niedawno wybudowany, kto by się budował gdyby wcześniej ta wieża stała? - pyta jeden z przeciwników budowy masztu.

 

Mieszkańcy nie kryją oburzenia. Największy żal maja do burmistrza Pieniężna, że ten wydając decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji wcześniej nie skonsultował z nimi umiejscowienia powstającego obiektu.  

 

- Burmistrz nas zlekceważył, nie porozmawiał z nami jak się należy. Jak byłem u niego to powiedział, że jestem "beton" - mówi protestujący mężczyzna.  

 

Urzędnicy w ratuszu przekonują, że cała procedura przebiegła zgodnie z prawem, a decyzja została wydana w oparciu o obowiązujące przepisy.

 

- Zainteresowany podmiot złożył wniosek o udzielenie stosownych pozwoleń. Ten wniosek wpłynął do nas w 2015 roku. - mówi burmistrz Pieniężna. - Wnioskodawca spełnił wszelkie warunki - myśmy takie pozwolenie wydali. Gdybym nie wydał takiego pozwolenia naruszyłbym prawo, to jest oczywiste - podkreśla Kazimierz Kiejdo.

 

Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do udziału w ankiecie.

Redakcja TVBraniewo24
Pieniężno: Nie chcą masztu telefonii komórkowej. Boją się o zdrowie
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kolejna atrakcja
08.02.2017, 14:53
kolejna atrakcja
to będzie kolejna atrakcja w Pieniężnie. Jak oglądam te wypowiedzi naszego panującego i slysze ,,nie pan mnie zatrudniales i nie pan bedz. mnie zwalnial'' i inne podobne to mi się nie dobrze robi
Pieniężnianin
05.02.2017, 20:57
Pieniężnianin
Dobrze niech budują. W tym mieście i tak nic nie powstaje to przynajmniej będziemy mieli lepszy zasięg u tego operatora. Jak to postawią to mamy pretekst do zniesienia projektu natura 2000. Skoro budują taką wieżę to i przedsiębiorcy będą mogli zacząć budować tutaj jakieś firmy dające pracę ludziom. Zniesiemy jeszcze podatki inwestorom na parę lat pod warunkiem, że połowa ludzi zatrudnionych będzie pochodziła z gminy Pieniężno. Zacznijmy się rozwijać a nie się tłumaczyć złudna natur, w która i tak nie inwestujemy. Turystów nie widać, bo co tu oglądać zamek rozwalający? Inwestować w przemysł dajmy ludziom pracę.
MIESZKANIEC
04.02.2017, 22:12
MIESZKANIEC
Powiem tak ludzie! Wieży nie ustawili u was i dlatego taka afera Jestem pewny że gdyby stanęła u któregoś z was panie S.. to na pewno było by dobrze Nikt by nie strajkował .
Mieszkanka
05.02.2017, 15:15
Mieszkanka
Czyżby to Pan Nazar napisał? nie zdziwiłbym się.
Mieszkanka
05.02.2017, 13:42
Mieszkanka
Bujaj się ze swoją wieżą "mieszkańcu" i Panie Kiejdo postaw na swojej posesji i tak już kasę wziąłeś. Zdrowie ludzkie jest wartością nadrzędną. Ludzi się szanuje a nie tylko przed wyborami pokazuje. Brawo ...Panie Kiejdo!!!
jojo
07.02.2017, 15:04
jojo
Dawać do mnie :) U mnie stawiajcie!!
Radosław Kalman
04.02.2017, 20:11
Radosław Kalman
Po postawieniu takiego masztu nic Państwo nie odczujecie. U niektórych mogą wystąpić drobne dolegliwości typu zaburzenia snu, zmęczenie czy bóle głowy. Najszybciej jednak po roku a często i później zaczną pojawiać się w okolicy takich wież nowotwory. Wszystko zależy od tego jaka moc (ile uW/m2 - mikrowatów/m2) popłynie przez łóżka domowników. Jeżeli mogę Państwu coś doradzić to spanie w pokojach po przeciwnej stronie domu a niżeli stoi maszt Was uchroni. Jeżeli od masztu Wasz dom jest zasłaniany przez dom sąsiada to 95% promieniowania zatrzyma się w domu u sąsiada i on zachoruje kiedyś na raka. Promieniowanie to spada wraz z kwadratem odległości. Natomiast jeżeli maszt widoczny będzie z okna nawet z kilometra to w takim pokoju może być już 100 uW/m2 (już jesteście troszkę truci). Należy przejść wtedy z łóżkiem na drugą stronę domu (tam będzie około 10uW/m2). Jeżeli macie Państwo wokół domu drzewa liściaste (np. orzech, kasztan) to też Was ochroni w 50% (liście chronią w sezonie). Nie warto ścinać takich drzew. Jeżeli zasłania Was od masztu ukształtowanie terenu (wzgórze) to też niema obaw. Chronią w 100% wszelkie metale np. folia aluminiowa do podłogówki dostępna w sklepach budowlanych. 50m2 koszt 80 z, należy zrobić z niej płachtę i zawiesić na całą ścianę w pokoju od strony masztu (płachta musi zwisać od samej góry aż do podłogi (uchroni to cały pokój). Pozdrawiam i mam nadzieję że władza gminy zmieni zdanie. Proszę o odpowiedź (na tej stronie) w najbliższym czasie jak się sprawa zakończyła.
ja
03.02.2017, 22:52
ja
https://youtu.be/IJ-t1X1HMiQ z dedykacją dla pana panie Kiejdo!!!!
olo
09.02.2017, 10:37
olo
Zapomniałeś doda, że plucie przez lewe ramię chroni w 98% od promieniowania. Trzeba pluć dwa razy dziennie, raz rano zaraz po przebudzeniu i drugi raz wieczorem po modlitwie do Maryji nieustającej pomocy. Trzymanie 3 kasztanów w lewej kieszeni lub 8 orzechów dębu szypułkowego chroni w 99% przed tym szkodliwym promieniowaniem.
ja
13.02.2017, 12:27
ja
zobaczymy jak raka dostaniesz czy plucie ci pomoże.
olo
14.02.2017, 9:53
olo
a wiesz, że jedną z metod leczenia raka jest naświetlanie promieniami elektromagnetycznymi? A jak by co ....to mamy już XXI wiek...
Arkadiusz
03.02.2017, 22:28
Arkadiusz
Minimum kilometr od zabudowań aby było bezpiecznie.
Adam
19.06.2017, 9:47
Adam
Jeżeli nadajnik mógłby powstać min. 1 km to musisz wiedzieć że twoj telefon/komórka łączy się z tym nadajnikiem, im dalej tym twój aparat zużywa więcej mocy cześć.
Radosław Kalman
03.02.2017, 22:25
Radosław Kalman
Nie dajcie sobie Państwo tego postawić. Znam temat od strony technicznej. Norma wynosi 100 000 uW/m2 (operatorzy mówią Wam 0,1W/m2 żeby brzmiało mniej). Te dwie wartości to to samo. Tak naprawdę to ogromne promieniowanie. Ta norma jest bezpieczna dla przebywania 15 minutowego. Norma ma już 50 lat. SZKODA GADAĆ, PORAŻKA. Władzo gminy, operatorzy ładują Was w bambuko. Polecam film: https://www.youtube.com/watch?v=sZicj3hsElI#t=20m01s
Adam
03.02.2017, 22:07
Adam
Też myślałem że to nie jest szkodliwe. Jednak po obejrzeniu tego filmu mam zamiar się wyprowadzić: https://youtu.be/IJ-t1X1HMiQ
Adam
03.02.2017, 22:06
Adam
https://youtu.be/IJ-t1X1HMiQ - też myślałem że to nie jest szkodliwe. Jednak po zobaczeniu tego filmu mam zamiar się wyprowadzić.
adam
02.02.2017, 11:32
adam
Szanowni mieszkańcy Pieniężna wiedzą, że światło widzialne to również promieniowanie elektromagnetyczne???