Kolejne miliony na walkę z bezrobociem

Kolejne miliony na walkę z bezrobociem fot. archiwum redakcji
Powiat braniewski jest w ścisłej czołówce powiatów o najwyższej stopie bezrobocia rejestrowanego. W ogólnopolskim rankingu zajmujemy niechlubne drugie miejsce. Według danych GUS bezrobocie w powiecie braniewskim na koniec grudnia ubiegłego roku wyniosło 25,2 %.

Każdego roku na zasiłki i walkę z bezrobociem braniewski "pośredniak" wydaje kilkanaście milionów złotych. Środki pochodzą m.in. z Krajowego Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Tylko w tym roku na aktywizację osób bezrobotnych i wsparcie pracodawców przeznaczono ponad 11 mln zł. Z puli tej, sfinansowane zostaną m.in. staże, prace interwencyjne, szkolenia, doposażenie miejsc pracy, czy też jednorazowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wystarczy spełnić określone kryteria i złożyć wniosek w PUP. 

 

Niestety, w przypadku osób ubiegających się o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, barierą nie do przejścia może być zabezpieczenie zwrotu refundacji (w przypadku niewywiązania się z umowy). Chodzi o wysokość dochodów poręczyciela, lub poręczycieli, które stanowią jedną z form zabezpieczenia.
 

Zgodnie z regulaminem wprowadzonym przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Braniewie, w sprawie zasad dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności poręczyciel może być jeden, lub dwóch. Jeden, jeśli zarabia co najmniej 3,500 brutto miesięcznie i ma umowę na czas nieokreślony lub określony na co najmniej trzy lata. Dwóch, jeśli każdy zarabia co najmniej 2500 brutto. W przypadku kiedy poręczenia udziela osoba prowadząca działalność gospodarczą lub rolniczą, wysokość dochodu w ostatnim roku podatkowym nie może być niższa niż 3,500 zł miesięcznie. Przeglądając regulaminy innych urzędów pracy nie znaleźliśmy tak wysokich wymogów dotyczących dochodów poręczycieli. 

 

O bezrobociu i instrumentach rynku pracy i zasadach przyznawania poszczególnych form pomocy rozmawialiśmy z dyrektorem PUP Jerzym Welke.

Redakcja TVBraniewo24
Kolejne miliony na walkę z bezrobociem
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kkk
13.02.2017, 8:54
kkk
na pierwszym "kadrze" totalne "bezrobocie"
Łóp
10.02.2017, 14:16
Łóp
I znowu będzie kasa szła na bezsensowne staże w Braniewskich sklepach, ABKach i innych firmach po czym 1 miesiąc zatrudnienia i znowu bezrobocie...