Skutki ulewy w powiecie: Zalane domy, 12 osób ewakuowanych

Skutki ulewy w powiecie: Zalane domy, 12 osób ewakuowanych fot. Redakcja
Podtopione budynki, zalane piwnice, podwórka, drogi i pola – tak  wygląda krajobraz po ostatnich opadach deszczu, które przeszły nad powiatem braniewskim.Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni strażacy interweniowali ponad 150 razy.

Wilczęta. Woda sięgała do parapetów

Najtrudniejsza sytuacja była w gminie Wilczęta. Tutaj żywioł wyrządził najwięcej szkód. We wsi Księżno, woda spływająca z pól wystąpiła z rowów melioracyjnych i zalała położoną najniżej część miejscowości. Pomimo pomocy strażaków żywioł wdzierał się do domów, zalewając pomieszczenia, meble i sprzęt AGD. Z 3 budynków ratownicy ewakuowali w sumie 12 osób. 

W wtorek rano powołano specjalną komisję, której zadaniem było oszacowanie strat, jakie na terenie Gminy Wilczęta wyrządziła woda. Pomoc mieszkańcom zaoferowała gmina. Mieszkańcy, którzy ponieśli największe straty otrzymają zapomogi w wysokości 6 tys.zł.

 

Rogity. Zalane garaże, altany i podwórka

Niebezpiecznie było także w Rogitach. Przepływająca w pobliżu drogi Lipówka, wystąpiła z koryta i rozlała się na okoliczne pola. Część wody przedostała się do rowu graniczącego z osiedlem domków jednorodzinnych i zaczęła zalewać posesje. Na szczęście w porę podjęto decyzję o demontażu dwóch przepustów, które utrudniały przepływ wody.

 

Braniewo. Pasłęka przekroczyła stan alarmowy

W Braniewie strażacy wyjeżdżali głównie do zalanych piwnic. Wysoki stan Pasłęki i wód gruntowych powodował zalania piwnic m.in. na ul. Królewieckiej, Żeromskiego, Kopernika i 9-go Maja. W większości przypadków wypompowana woda po kilkudziesięciu minutach pojawiała się w budynkach ponownie. We wtorek rano rozpoczęto zrzut wody ze zbiornika retencyjnego na Pierzchałach. O 17.00 w Braniewie Pasłęka o blisko metr przekroczyła poziom alarmowy.

 

Więcej w materiale wideo

Redakcja TVBraniewo24
Skutki ulewy w powiecie: Zalane domy, 12 osób ewakuowanych
— Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (85)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.