Nowy most w Braniewie coraz bliżej otwarcia

Nowy most w Braniewie coraz bliżej otwarcia fot. redakcja
Już niedługo mieszkańcy Braniewa będą mogli korzystać z nowego mostu. Prace przy budowie przeprawy dobiegają końca. Do wykonania została część chodnika biegnąca wzdłuż rzeki i oznakowanie jezdni.

Dobiega końca jedna z najbardziej wyczekiwanych w ostatnich latach przez mieszkańców Braniewa inwestycji. Główne prace budowlane przy budowie nowego mostu na rz. Pasłęce zostały praktycznie zakończone. Pod koniec października obiekt pomyślnie przeszedł próby wytrzymałościowe. Lada dzień rozpoczną się odbiory techniczne. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy most zostanie oddany do użytku dużo wcześniej niż pierwotnie zakładano.

- Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Braniewa będą mogli przejechać się nowym mostem już w pierwszym kwartale 2018 roku. Tak jesteśmy omówieni z firmą i tak trwają prace. Jeżeli uda się wcześniej to będzie dla nas ogromna niespodzianka – mówi burmistrz Braniewa Monika Trzcińska.

 

Budowa mostu na Pasłęce w ciągu ulicy PCK i Przemysłowej, to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Braniewie. Nowy obiekt poprawi warunki komunikacyjne w mieście - odciąży most na drodze krajowej pozwoli rozładować ruch w ciągu ulic: Fromborskiej i Gdańskiej . Poprawi także bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych.

 

Starania o budowę mostu rozpoczęły się w poprzedniej kadencji samorządu. Po nieudanej próbie zakupu tymczasowej konstrukcji, która powstała na czas budowy mostu na ul. Gdańskiej, ówczesne władze miasta zleciły przygotowanie projektu na budowę nowej przeprawy. Inwestycję wpisano w Wieloletnią Prognozę Finansową. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2018 rok.

- Po objęciu funkcji burmistrza dowiedziałam się, że oczywiście mamy w Urzędzie Miasta projekt budowy mostu, przygotowany przez mojego poprzednika w 2014 roku, jednak był to projekt, który opiewał na kwotę ponad 9,5 mln zł., czyli taką, która w zasadzie dla nas była nierealna do zdobycia – mówi Monika Trzcińska.

 

Po przeprowadzeniu dialogu technicznego z firmami, które zajmują się budową tego typu obiektów, udało się zmienić projekt. Dzięki temu koszty inwestycji spadły do około 5,5 ml zł.

- Postawiliśmy rozłożyć płatność za most na 3 lata czyli 2016,2017 i 2018 co przyniosło taki skutek, że rozpoczęliśmy budowę i teraz już jesteśmy na finiszu – dodaje Trzcińska.

 

Początkowo inwestycja w całości miała zostać sfinansowana z budżetu miasta, jednak część środków udało się pozyskać z zewnątrz. Ponad 820 tys zł samorząd otrzymał z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Pomoc w wysokości 500 tys zł. zadeklarował również powiat Braniewski. 

Redakcja TVBraniewo24
Nowy most coraz bliżej otwarcia
— Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (20)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alina
17.04.2018, 15:14
Alina
Jest 17 kwiecień 2018 r. a most dalej nie otwarty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Takipolak
20.12.2017, 6:13
Takipolak
Most ok ! Ale dalej droga powinna przecinac ulice wiejska i łaczyc sie z ulica cicha a ta nastepnie łączyć sie z ulica Żeromskiego. To by rozwiazalo zator na skrzyżowaniu.
ziom
10.12.2017, 9:38
ziom
bedzie jak za komuny-szarfy,oklaski....
Wodnik
06.12.2017, 19:35
Wodnik
A czy żaglówka to po tym mostem się zmieści?
omg
05.12.2017, 11:37
omg
OK będzie most. Co z przygotowaniem dróg do przyjęcia większego ruchu. Stan techniczny w wielu miejscach jest zły. Pozapadane studzienki, dziury. Wiem, że właściciele dróg są różni, ale to UM powinien dopilnować aby niezbędne prace wykonano przed otwarciem mostu. Moim zdaniem muszą być zmiany w organizacji ruchu. Dobrze byłoby to zrobić przed otwarciem mostu aby kierujący i piesi mogli się przyzwyczaić do nowej organizacji ruchu. Ulica Wileńska, na której każdy parkuje jak chce. Policja tego nie widzi. Jak pójdzie większy ruch będzie dramat.
Mieszkaniec Braniewa
02.12.2017, 8:35
Mieszkaniec Braniewa
"Początkowo inwestycja w całości miała zostać sfinansowana z budżetu miasta "? A czy szanowna redakcja nie pamięta jak tuż przed ostatnimi wyborami do sejmu i senatu Pani burmistrz twierdziła, że ze starą wladzą się nie może dogadać, a z nową to z pewnością tak i kasa na budowę mostu będzie? A spotkania z pisowskimi posłami w Braniewie też nie pamiętacie? To sobie włączcie materiały z waszej historii!
redakcja_tvbraniewo24
02.12.2017, 16:11
Redakcja TVBraniewo24
Drogi Mieszkańcu Braniewa, Prosimy dokładnie obejrzeć materiał. Informacja: "Początkowo inwestycja w całości miała zostać sfinansowana z budżetu miasta..." dotyczy okresu, w którym podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy, wpisując zadanie do budżetu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie rozpocznie takiej inwestycji nie mając zagwarantowanych na ten cel środków . Obiecanki-cacanki, a... Obietnice owszem były. Miał być nie tylko most, ale i obwodnica :] Tu warto przypomnieć konferencję z początku 2016 roku, na której poseł okręgu elbląskiego Leonard Karsulski (jeden z najbliższych współpracowników prezesa Kaczyńskiego) zapewniał, iż ówczesny minister infrastruktury i budownictwa znalazł w budżecie środki dzięki którym most na Pasłęce zostanie wybudowany. youtu.be/usT782JzyVw?t=7m52s 9 miesięcy później (październik 2016), kiedy Skanska rozpoczęła budowę przeprawy, pytaliśmy posła o wcześniejsze obietnice: youtu.be/V7LrGu_WsPA?t=20m9s Niestety, parlamentarzysta nie raczył nawet odpowiedzieć. W sprawie mostu wypowiedział się za to wicewojewoda. Sławomir Sadowski poinformował, że środki finansowe na realizację inwestycji znajdą się prawdopodobnie w 2017 roku. youtu.be/V7LrGu_WsPA?t=51m33s Ostatecznie z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej braniewski samorząd otrzymał 820 tys zł. Szczegółowe kwestie związane z finansowaniem i obietnicami polityków, przedstawimy w reportażu po zakończeniu inwestycji.
Mieszkaniec Braniewa
04.12.2017, 8:31
Mieszkaniec Braniewa
Dziękuję Szanownej redakcji, że odważyła się napisać o historii obietnic dotyczących finansowania budowy mostu w Braniewie. Szkoda,że nie odnieśliście się do wypowiedzi Pani burmistrz, o której wspomniałem. Ja jedynie ze swej strony chciałbym napisać, że dla Mieszkańców Braniewa najważniejsza w tej inwestycji powinna być (oprócz oczywiście odciążenia jedynego mostu w Braniewie) kwestia bezpieczeństwa.I właśnie tutaj nasze władze samorządowe powinny bezustannie monitować do władz centralnych, które z importu gazu i węgla z Rosji przez Braniewo czerpią miliardowe zyski, a nam żałują kilku milionów na budowę mostu i kilkunastu milionów na budowę obwodnicy!
abc
01.12.2017, 23:46
abc
parkingi w Braniewie to osobny problem . Samochodów przybywa a ograniczeń postojowych jest coraz więcej to tak jakby ktoś specjalnie kierował wszystkich do hipermarketów
Pog
01.12.2017, 17:27
Pog
Nowa droga między mostem a oczyszczalnią pozbawiona jest miejsc parkingowych. Będzie z tym problem :(
Alojzy
01.12.2017, 5:30
Alojzy
most super, ale interesuje mnie co ze skrzyżowaniem ul. Przemysłowej z ul. 9 Maja, tam jest bardzo wąski chodnik, który przylega sobie do budynku. Moim zdaniem będzie tam bardzo niebezpiecznie gdy wzmoży się ruch. przejście dla pieszych powinno być cofnięte a chodniki wyposażone w barierki i to solidne, biorąc pod uwagę rajdowe zapędy braniewskich kierowców proszę wziąć te uwagi do serca bo będzie strach tam chodzić, mieszkać. Pozdrawiam.
Nic nie poprawi bo Kościuszki dalej będzie stało bez drugiego pasa…
30.11.2017, 22:39
Nic nie poprawi bo Kościuszki dalej będzie stało bez drugiego pasa !
Nic nie poprawi bo Kościuszki dalej będzie stało bez drugiego pasa !

Korzystaj ze strzałek na klawiaturze aby zmienić stronę.