JPK_VAT - urzędnicy braniewskiej skarbówki pomogą mikroprzedsiębiorcom

  • 20 lutego 2018, 11:15
  • Informacja prasowa
  • Wydarzenia
JPK_VAT - urzędnicy braniewskiej skarbówki pomogą mikroprzedsiębiorcom fot. pixabay.com
26 lutego upływa termin przesłania informacji o zakupach i sprzedaży w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Po raz pierwszy zobowiązani do jego założenie są mikroprzedsiębiorcy i prowadzący jednoosobowa działalność gospodarczą. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Braniewie informuje, że w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej ułatwiającej mikroprzedsiębiorcom złożenie JPK_VAT, w sobotę 24 lutego 2018 r. w godzinach od 9:00 do 13:00 w Urzędzie Skarbowym w Braniewie przy ul. Matejki 6 zorganizowany zostanie dyżur pracowników w zakresie potwierdzania Profilu Zaufanego (eGO) oraz udzielania informacji dotyczących JPK_VAT.

Od 1 stycznia 2018 r.  wszyscy  czynni podatnicy VAT ( w tym rolnicy), prowadzą  ewidencję VAT w formie elektronicznej oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Pierwszy JPK_VAT należy przesłać za styczeń 2018 r. do 26 lutego 2018 r. Do wysyłania plików JPK_VAT potrzebny będzie podpis elektroniczny lub profil zaufany, będący bezpłatnym i rekomendowanym przez MF narzędziem do autoryzacji JPK_VAT.
       

Ministerstwo Finansów zdecydowało ponadto o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Wysyłka JPK bez podpisu kwalifikowanego a z podpisem kwotą przychodu dotyczy jedynie jednoosobowych działalności gospodarczych osób fizycznych. Nie będzie możliwe użycie tego sposobu przez spółki cywilne, jawne czy partnerskie ani przez spółki z o.o. Ministerstwo Finansów na  stronie internetowej ( www.jpk.mf.gov.pl) udostępniło bezpłatną aplikację „ e-mikrofirma”,  a na kanale YT MF dostępna jest seria (6 części) instrukcji wideo, która prezentuje kluczowe funkcjonalności aplikacji: uruchomienie, wystawienie faktury, edycja faktury, faktura zakupu, rozliczenia i ewidencje, generowanie i wysyłka JPK_VAT.

 

W ramach zaplanowanych przez Ministerstwo Finansów udogodnień dla mikroprzedsiębiorców, do 23 lutego br. w godzinach pracy urzędy skarbowe będą wspierać przedsiębiorców w prawidłowej realizacji nowego obowiązku przesyłania plików JPK_VAT. Dodatkowo, 24 lutego br. w godzinach od 9.00 do 13.00, we wszystkich urzędach skarbowych będą zorganizowane dyżury, podczas których będzie możliwość założenia profilu zaufanego oraz skorzystania z wsparcia ekspertów w zakresie JPK.

 

 

 

Informacja prasowa
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.